Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (ang. Solution Focused Brief Therapy, SFBT) jest terapią krótkoterminową, co oznacza, że współpraca terapeuty z klientem przebiega tak szybko, jak potrzebuje tego klient, który decyduje o tym, czy i kiedy — w satysfakcjonującym dla niego stopniu — zrealizował zamierzone cele. Powodzenie terapii opiera się zatem na kryterium efektywności, jakim jest osiągnięcie stanu lub miejsca, w którym chce być klient, ponieważ to właśnie on postrzegany jest jako ekspert, który posiada najlepszą wiedzę na temat swojego życia.
W Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach kluczowymi są następujące zasady (Steve de Shazer):
TSR zogniskowana jest wokół teraźniejszości i preferowanej przyszłości klienta, z kolei w przeszłości poszukuje się wyjątków — sytuacji, w których problem nie występował lub było go mniej — stanowiących źródło informacji na temat zasobów klienta.
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach nie oferuje diagnozy i głębokiego wglądu w przeszłe doświadczenia klienta.
Skuteczność i celowość zastosowania Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach została potwierdzona w wielu badaniach empirycznych, w wyniku których ustalono, m.in., że rezultaty TSR są porównywalne do tych, które zaobserwować można dzięki wykorzystaniu innych nurtów terapii (np. poznawczo-behawioralnej, systemowej, Gestalt, etc.). Z kolei szczególną zaletą Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach jest możliwość osiągnięcia użytecznych dla klienta efektów w krótszym czasie, tj. przy mniejszej liczbie zrealizowanych sesji terapeutycznych (Gingerich i in., 2012, Trepper i Franklin, 2012).
Badania potwierdziły skuteczność zastosowania TSR w następujących obszarach:
*Źródło: Strona internetowa Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, zakładka: Skuteczność TSR – badania, https://www.psttsr.pl/skutecznosc-tsr-badania,95 [dostęp: 09.09.2021].